Home EdoWell Figa borová pre Boba Hammana.
Figa borová pre Boba Hammana. Tlačiť E-mail
Streda, 25 Máj 2005 00:00

V nedeľu skončili v Houstone majstrovstva USA v súťaži družstiev. Russ Ekeblad, Ron Rubin, Geoff Hampson, Eric Greco, Fred Gitelman a Brad Moss sú členmi družstva, ktoré v málo vídanom záverečnom finiši rozdrvilo svojho súpera vedeného bridžovou legendou Mahmoodom Ziaom (uff, to bol problém zaskloňovať toto meno :-) ).

K tomu len niekoľko stručných poznámok. Celá súťaž bola priamo prenášaná na serveri BBO, takže kto mal čas, iste neoľutoval. Kto nemal čas vtedy, nemusí zúfať, lebo BBO má archív vugraphov a konkrétne túto súťaž nájde na tejto adrese. A posledných 30 rozhodujúcich rozdaní si môžete stiahnuť tu a tu.

Samozrejme, na ich prezretie potrebujete aj príslušného klienta, teda program Bridge Base Online, ale myslím, že ten má vo svojom počítači snáď každý čo len trochu rozumný bridžista :-).

A teraz stručné vysvetlenie, prečo tento zápas spomínam. Iste, nie je každodenné, že príde ku takémuto zvratu v zápase. Rovnako sa nestáva, aby družstvo, ktoré v zápase postupne stále viac prehrávalo, zrazu nabralo dych a vyhralo posledných 30 rozdaní o zhruba 100 impov. Ale stali sa už i väčšie zázraky.

Za pozoruhodný však pokladám spôsob, akým bol tento výsledok dosiahnutý. Najprv sa však pozrime na nasledujúce rozdanie, na rozdanie číslo 85 z tohoto zápasu a na 17 impovú - v zásade banálnu a úplne zbytočnú stratu družstva Ekeblad.

 

USBC Final 6 of 8
IMPs
Ekeblad +129 vs. Welland +157

85.
S J 5 4 2
H A Q 7 5 3
D 4
C K 7 2
S 3
H J 9 8 6 4
D 10 9 5 3
C 10 8 4
[W - E] S 10 8 7
H 10 2
D Q J 8 7
C Q J 9 5
N-S Vul S A K Q 9 6
H K
D A K 6 2
C A 6 3

 


Welland
West

1 D
Pass

Rubin
North
Pass
2 H
3 NT

Fallenius
East
Pass
Pass
All Pass

Ekeblad
South
1 C
2 NT
1. strong

Pár Rubin-EKeblad skončil na 3NT, pričom svoju pikovú farbu dokonca ani nezalicitoval (stúpenci deštruktívnych zásahov po jednom trefe budú v tomto výsledku asi vidieť ďalší úspech tejto koncepcie, ale tu podľa mňa hlavnú úlohu zohral ľudský faktor). V druhej miestnosti Zia-Rosenberg hrali samozrejme 7 pikov.

A po tomto licitačnom debakli drvivú väčšinu impov potrebných k víťazstvu nazbieralo víťazné družstvo Ekeblad lepšou licitáciou! Posledných 30 rozdaní totiž prinieslo v zásade len licitačné problémy, ale na druhej strane licitačné problémy veľmi pestré, od úrovne čiastočných záväzkov, cez súťažnú dražbu až po slemy. A práve v licitácii družstvo Ekeblad súpera jednoznačne predbehlo.

Pozoruhodné sú na tom v zásade 2 veci. Podľa mňa to povrdzuje, že licitácia a špeciálne slemová licitácia je v zápasoch rovnocenných družstiev veľmi často rozhodujúcim jazýčkom na váhe. Nie, nepodcenujem úlohu card play, ale predsa len licit, to je alfa a omega dobrého bridžu.

A prečo sa dostal Bob Hamman do titulku článku? Nuž nielen preto, že treba upútať pozornosť čitateľa :-), ale aj preto, že Bob Hamman je údajne autorom "poučky", podľa ktorej je licit len nudnou časťou bridžu. Neverím, že by Hamman čosi podobné povedal vážne, skôr šlo o nejaký druh bontónu a ak už čosi takého povedal, či vážne, či nie, tak pri sledovaní záveru tohoto zápasu mal asi chuť vziať svoj bonmot späť.

 

Pridať komentár

Bezpečnostný kód
Obnoviť