Home
 

Najčítanejšie novinky (za 3 mesiace)

Welcome to the Frontpage
Z histórie slovenského bridžu I. PDF Tlačiť E-mail
Napísal Edo Velecký   
Nedeľa, 15 Apríl 2018 09:19

Piešťanský Grand Hotel Royal bol pred vojnou najvznešenejšou, najväčšou a najkrajšou budovou kúpeľného sadu so 120 posteľami s najelegantnejším zariadením. Mal výťah, terasy, ústredné kúrenie, kaviareň, jedáleň, elektrické osvetlenie, vodovod, zábavnú miestnosť, lodžiu, tmavú komoru a telefón.

Dobové prospekty zdôrazňujú „rozkošný pohľad na Váh, kúpeľný ostrov a sad; kúpele v bezprostrednej blízkosti, známa kuchyňa, izby s obsluhou, osvetlením a kúrením“. Nájdeme aj samostatnú reklamu na tunajšiu reštauráciu Restauration Royal: distingvovaná uhorská a francúzska kuchyňa, nápoje najlepšej akosti, nádherné otvorené i kryté terasy. A v tomto hoteli zorganizoval predvojnový československý bridžový zväz v dňoch 29.júna-3.júla 1933 medzinárodnú súťaž štvorčlenných družstiev.

Odbočka: je zrejmé, že aj pred týmto časom sa na území Československa hral súťažný bridž, ale zároveň platí (alebo nie?), že o takýchto súťažiach na rozdiel od piešťanskej súťaže nemáme dostatočné informácie. A keďže takéto informácie nemáme, tak spôsob a čas rozšírenia bridžu u nás zostáva zahalený tajomstvom. Ak však pozrieme, odkiaľ pochádzali najsilnejšie české a slovenské družstvá tej doby a ako sa volali ich hráči, tak si môžeme pošpekuľovať, že na našom území sa bridž v tomto období šíril predovšetkým z nemecky alebo maďarsky hovoriacich území. Zároveň platí, že bridž medzi Československom, Rakúskom a Maďarskom bol veľmi prepojený, uvedené krajiny organizovali viacero spoločných súťaží, vzájomných konfrontácii medzi ich špičkovými hráčmi, takže je isté, že vzájomné vzťahy boli dobre vybudované a pečlivo pestované.

Posledná úprava Nedeľa, 15 Apríl 2018 09:34
 
Hic sunt leones PDF Tlačiť E-mail
Napísal Edo Velecký   
Streda, 14 Máj 2014 18:09

Spomínam... V roku 2006 predniesol jeden člen vedenia SBZ vo vtedy ešte existujúcej diskusnej skupine návrh na účasť slovenskej reprezentácie na ME open vo švédskom Malmo. Návrh vzbudil akúsi pozornosť, ale po zistení, že čo všetko by bolo treba urobiť pre účasť, spomeniem napríklad nasledovné body/problémy:

Posledná úprava Piatok, 30 Máj 2014 14:12
 
Blue Team, najlepšie družstvo bridžovej histórie Tlačiť E-mail
Napísal Edo Velecký   
Sobota, 27 Júl 2013 06:33

Talianske bridžové družstvo Blue Team vzniklo v roku 1957. Taliani hrali kvalifikáciu na ME, ktorej sa zúčastnilo "modré" a "červené" družstvo. Náhodná zhoda s bežným talianskym pomenovaním "squadra azurra" pre talianske národné družstvá vyústila do inštitucionálneho názvu družstva Blue Team. Toto družstvo do roku 1975 získalo 16 titulov majstrov sveta, z toho desať titulov za sebou, 10 titulov majstrov Európy a 3 olympijské víťazstvá. Blue Team sa pokladá najlepšie družstvo bridžovej histórie. Predstavme si stručne tých, čo stáli za týmto úspechom.

 
Blue Team, posledný boj Tlačiť E-mail
Napísal Edo Velecký   
Sobota, 27 Júl 2013 06:39

"Fotbal je hra, ktorú hraje dvadsaťdva hráčov a vždy v ňom zvíťazia Nemci," povedal kedysi slávny Angličan, útočník Gary Lineker.

Podobné bridžové pravidlo v rovnakej dobe hovorilo, že bridž je hra, kde esá berú krále, krále berú dámy a vyhrajú ju Taliani. "No way to beat the Blues" písal ešte v roku 1974 Charles Goren. A kto je autorom spomenutého bridžového pravidla? Bob Hamman, neoficiálna jednotka Dallaských es. Takýto obrovský, až mýtický bol rešpekt pred Blue Teamom aj medzi najužšou svetovou elitou.

 
Nájdite si svojho Vodičku PDF Tlačiť E-mail
Napísal Edo Velecký   
Sobota, 16 Január 2010 15:24

Malá cena Nitry sa konala sa v sobotu 9.1.2009. Výsledky, ak ste ich náhodou nevideli, nájdete tu. Niekoľko vecných poznámok k súťaži. Zorganizovať túto súťaž vyzerá ako dobrý nápad. Hralo sa v príjemnom prostredí, organizácia fungovala slušne, výsledky boli načas a organizátor v snahe dosiahnuť zaradenie súťaže medzi akreditované súťaže, vypracoval aj  propozície súťaže. Vďaka za túto súťaž patrí predovšetkým mladým nitrančanom na čele s Jakubom Stručkom. Výsledky spočítal Adam Kubica, z ktorého sa postupne stáva v tomto smere naozaj kvalifikovaná osoba aj napriek jeho veľmi mladému veku. Súťaž viedol Ivan Tatranský, ktorý iste pomohol mladým nitrančanom aj pri organizácii súťaže. Ergo kladívko, toto všetko bolo ok. 

 
«ZačiatokDozadu1234DopreduKoniec»

Stránka 1 z 4