Home Reprezentácia Porazte ich všetkých- finále
Porazte ich všetkých- finále Tlačiť E-mail
Pondelok, 27 December 2010 01:00
Vo finále sa stretávame s Chorvátmi. Chorváti vyzerajú pred finále celkom spokojní, očakávali ako súpera skôr Estóncov ako nás. Chorváti sú  skúsené družstvo, porazili nás aj v kvalifikačnej skupine (podľa môjho názoru sme sa porazili hlavne sami, napríklad ja som hanebne padol 4srdcia, lebo som si 2krát!! zle spočítal zdvihy), takže na zápas pravdepodobne hľadia so svojím typickým juhoslovanským optimizmom. Myslím, že i v bridži platí to, čo platí o juhoslovanských družstvách v iných športoch:  Chorváti sú ťažko zastaviteľní, ak sa im začne dariť - presvedčili sa o tom na ME 2010 v Ostende Taliani, ktorých Chorváti rozniesli v pomere 25:1. A nám zase Taliani poriadne naložili v pomere 25:3. Favorit je teda jasný, ale my máme jednu výhodu: účasťou vo finále sme prekročili náš neoficiálny cieľ, ktorým bol postup zo skupiny a tak môžeme hrať kľudne, bez pocitu výrazného tlaku.


Prvé obratové rozdanie patrí Chorvátom.Kým na druhom stole Mirka licituje po otvorení 1srdce 1NT a potom 4piky pasuje, Tesla sa rozhodol hrať 5kár. Zobral pikový výnos esom a zahral srdce, na ktoré postupne padli 3 najvyššie figúry. Toli vrátil malý tref a do ďalšieho zahraného srdca zo stola pridal malé srdce dúfajúc že zdvih prebijem tromfom a hlavný hráč padne 2x. Miesto jedného pádu (strata 9 impov)  double game swing (16impov).  
Stratu začíname odrábať hneď v nasledujúcom rozdaní, keď Mirka vyhnala súperom na 5 trefov, ktoré padli s kontrou, kým my sme na druhom stole hrali kľudné 3 trefy. 8 impov pre Slovensko.Uchmatli sme záväzky na oboch stoloch, ale 5 trefov bolo silne prelicitovaných. East vyniesol porážajúci pik, ale West chybne zmenil v druhom zdvihu na srdce. Viac Toli nepotreboval. Zaimpasoval tref dámu a odohral ďalšie 3 kola trefov, na ktoré East odhodil 3 malé kára... 12 impov pre nás. 
V rozdaní č.10 sa na oboch stoloch hrajú 3NT a z pozície S možno záväzok poraziť trefovým výnosom, ale obaja hráči  vynášajú naturálne srdce, takže hlavní hráči plnia záväzok s nadzvihom. To je ďalších nezanedbateľných 8 impov pre nás a tak v tejto chvíli vedieme už 30:16.Rozdanie č.12 je posledným dramatickým rozdaním prvej časti finále, kde po súťažnom licite nie je jasné, kto je v útoku a kto v obrane, avšak na otvorené karty je jasné, že v pikoch možno zobrať len 9 zdvihov a to isté platí aj pre srdcia. Avšak Chorváti v obrane nenáchadzajú ani jeden kárový prebitok (pik výnos a potom 2 kolá trefov), takže Mirka 5srdcí ľahko plní a získavame 13 impov, takže pred druhou polovičkou výrazne vedieme 43:16.  Vyzerá to dobre a skutočne nádejne, ale zároven platí, že nič nie je rozhodnuté, lebo takýto náskok sa môže celkom ľahko stratiť.

Druhý polčas:

Chorváti hrajú 3nt plus jedna, ja musím splniť však šesť po výnose srdcová desiatka. Keďže som hľadal aspoň nejakú drobnú nápovedu pre umiestnenie pikovej dámy, tak som najprv odohral 2 srdcové figúry zo stola a potom prešiel tretím srdcom do ruky, čím sa ujasnil srdcový dubl u N. Potom teoreticky platí, že N má viac miesta pre piky a teda aj pikovú dámu, takže som ju u neho zaimpasoval. Zdvih vzala dáma u S, ale splnenie slemu zachránil  skvíz v lacných farbách, 11 impov pre nás.


Chorváti vypli na 3pikoch, my hráme dobré 4piky, ktoré S zbytočne okontroval, čím vyriešil prípadné pochybnosti o pikovom impase. 4 piky sú po 6NT ďalší dobrý, ale pritom agresívny záväzok a prinášajú na naše konto nezanedbateľných 9 impov. Náš náskok narástol na 43 impov, pričom do konca zostáva 6 rozdaní. Iste, aj takýto náskok sa dá prešustrovať, ale úprimne povedané, súper vyzeral už po prvej polovičke dosť odovzdaný a jeho bojovnosť medzičasom nemala prečo stúpnuť.

V rozdaní 19 hrajú obe strany 4piky, akurát Chorváti ich okontrovali. Na otvorené karty ich nie je ťažké poraziť, ale čo má zahrať S po výnose srdce eso, do ktorého partner pridal deviatku z farby, ktorú licitoval? Tref poráža, káro zadáva. Je ľahké povedať, že tref, lebo srdce deviatka - ak niečo ukazuje, tak trefové hodnoty, ale zahratie spod kráľa nie je naozaj jednoduché a v skutočnosti obaja hráči na S pokračovali károm. 5 impov pre nás.
6 srdcí bol beznádejný záväzok so zrkadlovými listami a priniesol nám ďalších 11 impov, takže v tejto chvíli sme viedli 80 ku 16 a našou jedinou významnou stratou bola strata 16 imp na začiatku zápasu. Celkove o zápase možno povedať,  že bol plný obratových rozdaní, ktoré sme riešili ako licitačne, tak aj v cardplay významne lepšie ako súperi, čiže sme boli jasne lepšim družstvom. Lepšiemu prialo aj šťastie a tak slovenský bridž zaknihoval svoj prvý naozaj významný medzinárodný úspech.

Ešte niekoľko informácií. Už naša účasť v semifinále bola hodnotená ako prekvapenie a naše víťazstvo tobôž, nehovoriac o jeho presvedčivosti. Gratulovali súperi, gratulovali funkcionári. Medzi prvými gratulantami bol prezident EBL, pán Yves Aubry, ktorý sa povypytoval aj širšie o slovenskom bridži (veľa dobrého sme mu nemohli povedať, snáď mimo toho, že máme nádejné a na naše pomery početné skupiny mladých hráčov). Volal samozrejme Peter Belčák, ktorý bol s nami na Hrách malých federácii prvé 2 dni a mimo snahy o zaistenie konania týchto hier v Košiciach v roku 2013 nám poskytoval výrazné pohodlie, lebo sa staral o rôzne organizačné veci, avšak musel z Ptuju z pracovných dôvodov  odísť pred skončením súťaže. Volali a smskovali ďalší bridžisti (napríklad Vojto Belčák, človek s neopísateľnými zásluhami o slovenský bridž), iní zase zagratulovali emailom. Všetci boli veľmi milí a všetkým ešte raz ďakujeme. Dozvedeli sme aj to, že viacerí Košičania vedení Tiborom Menyhértom, sledovali finálový zápas spoločne, v niektorej z mnohých dobrých košických krčmičiek.  Bola to vraj skvelá zábava :). Dostával som aj "skvelé" otázky, napríklad či nemám záujem o telefónne číslo na človeka, ktorého dlhodobým a trvalým koníčkom  je výsmech výsledkov slovenskej reprezentácie. Nemal som. Chystalo sa vyhlásenie výsledkov, súťaž skončila čosi pred siedmou, záverečná recepcia bola na programe o 20.30 hod. Naše družstvo sa už predošlý deň dohodlo, že nezostaneme dlhšie ako je potrebné (na programe boli ešte 2 kvalitné súťaže párov), ale splníme našu (ne)písanú povinnosť: zúčastníme sa medzinárodných majstrovstiev Slovenska v Poprade, takže nás čakal ešte celkom bohatý program vrátane cesty domov. Slovinci nás potešili tým, že oficiality podobne ako pri zahájení súťaže, tak aj pri jej ukončení skrátili na minimum. Pri odovzdávani cien nám EBL dalo jednu  plaketu (žiadny medál, lakomci), zahrali slovenskú hymnu (bola to príšerná verzia) a mohli sme sa pustit do večere, z ktorej sme len tak úchytkom ochutnali z každého trošku a po rozlúčke sme mašírovali domov. Bratislavčanov som vyložil v krásavici na Dunaji a ja som sa odviezol ešte kúštik ďalej. Na druhý deň som v Poprade v hotelovej izbe našiel Fajtinka, ktorý sa usmieval: "A nevravel som, že ich treba všetkých porazit?"

PS. Záznamy na BBO: prvý polčas, druhý polčas.

Text článku môže byť dopĺňaný alebo upravený. K tomuto článku povolil autor komentáre od registrovaných čitateľov. Registrácia je rýchly a automatický proces, ktorý môžete zahájiť kliknutím na tento odkaz.
 

Pridať komentár

Bezpečnostný kód
Obnoviť