Home Slovenský bridž Ku textom IT na tému MEJ2013
Ku textom IT na tému MEJ2013 Tlačiť E-mail
Utorok, 13 August 2013 20:40

Úspech nášho družstva na MEJ2013 viedol ku prudkému útoku NBC na SBZ, hlavne teda na jeho funkcionárov a aj na mňa. I keď miera útočnosti a počet klamstiev nepresahuje obvyklú mieru, aj tak sa priznám, že ma to trochu prekvapilo, lebo som dúfal, že úspech našich hráčov:

  • obmedzí tento druh konverzácie,
  • pootvorí dvere pre prípadnú ďalšiu spoluprácu.

Preto som aj napísal text, ktorý mal za úlohu pochváliť tých, ktorí sú za týmto úspechom skrytí a nešetril som ani slovami chvály pre NBC. Som totiž presvedčený, že tento úspech je aj napriek rozporom medzi NBC  a SBZ naším spoločným úspechom a vznikol vďaka práci oboch organizácií.

NBC má iný názor. Tlmočil ho Ivan Tatranský (IT) v nasledujúcom článku. IT v podstate píše, že úspech je len ich (jeho) dielom (a čiastočne Borošovým) a zároveň ako obyčajne obviňuje SBZ z rôznych nekompetentností a zlomyseľností, pričom útočí na našu česť a morálku. Mimochodom, priznať podiel na úspechu Borošovi a poprieť môj podiel, vyžaduje maniacku zaujatosť, lebo Boroš a ja robíme v podstate to isté: obaja sme dlhodobe mentorom jedného hráča družstva.

Už dlhší čas (skoro 4 roky) neodpovedám na takéto útoky, akurát som nedávno na tomto webe napísal môj názor na účasť našich juniorov ne ME juniorov v Prahe a v Jesole. Neodpovedal by som ani teraz, nenapísal by som tento článok, keby sa do debaty o MEJ2013 nezapojil Tibor Menyhért. Nenapísal by som tento článok preto, lebo som presvedčený, že texty ako píše IT, si nezaslúžia pozornosť väčšiu ako popieranie holokaustu alebo šplechy Jána Slotu. Tibor síce na jednej strane štýl textov IT odsúdil, na druhej strane im urobil reklamu. Dokonca v nich kutre a hľadá pravdivé konštatovania. Nuž Tibor, hľadaj ďalej, ak máš chuť, teraz spoznáš aj moju pravdu.

Odpoviem na niekoľko v podstate kurióznych tvrdení spomenutého článku IT:

1. Vytýka sa mi, že som napísal môj vyššie spomenutý článok na webe SBZ. Podotýkam, že šlo o článok písaný v dobrej viere a zmierlivým tónom. K môjmu právu a kompetentnosti písať o týchto veciach: mám funkciu npc open, mám na starosti reprezentáciu v P-SBZ, bol som počas súťaže v pravidelnom styku s npc a aj s mojím partnerom Jurom Kvočkom, odsledoval som poctivo celé ME na BBO. Ja som napísal svoj pohľad na to, čo úspechu predchádzalo. Pokladám to za úplne normálne, za svoje právo a aj povinnosť (napríklad u Poliakov analýzu MEJ2013 napísal zväzový kapitán Wojcicki a nie npc jednotlivých družstiev). Som si na 100% istý, že keby som nič nenapísal, tak by od IT zaznelo niečo v duchu, že mlčím preto, lebo neviem zniesť tento úspech mladých a že som znechutený, lebo diverzná práca vedenia SBZ bola neúspešná.

2. Napadá sa naša plánovaná príprava. IT o obsahu tejto prípravy nič nevie, ale prednáša o nej rôzne absurdné tvrdenia. Napríklad, že zápasy proti silnejším družstvám sú nezmysel a nikde sa to nerobí. Typická neznalosť. Na BBO družstvo Cayne obsahujúce aj talianske hviezdy ako Lauria alebo Versace pravidelne hráva tréningové zápasy proti JICL družstvám a je o ne obrovský záujem. Samozrejme, naša príprava by neobsahovala len takéto zápasy. Nebolo naším cieľom družstvo mladých porážať, ale proste mu dať priestor na zisk čo najväčšieho počtu poznatkov. K tomu je najlepšia čo najväčšia herná prax doplnená komentármi hráčov Légie/Lozorna, ktorí bridž vedia na Slovensku hrať najlepšie, najlepšie mu rozumejú a majú chuť pomôcť. Nechápem, prečo boli ku kritike plánovanej prípravy juniorov pribalené aj útoky na naše družstvo, na jeho výkonnosť a na jeho postoje ku hre. Mimochodom, nafúkanci, čo nič nedosiahli ako nás IT volá, vyhrali ESFG2010, získali šesť posledných ligových titulov v rade a majú skóre zo vzájomných ligových zápasov proti družstvu IT (a jeho nasledovníkov) 9 výhier, žiadna remíza, ziadna prehra. Keď už súdime výkonnosť tohto druhého, tak si povedzme základné fakty a tie sú jednoduché: my sa netvárime majstri sveta, my by sme boli najradšej, keby sme mali na Slovensku silných súperov, ale z takých hráčov ako je IT a jeho družina, urobíme trhací kalendár aj o štvrtej ráno. To nie je namyslenosť, ale realita.

3. IT tvrdí, že naše zásahy do prípravy sú škodlivé. Neviem, čo je myslené našimi zásahmi, my nezasahujeme, konáme prirodzene, ale viem, že kvalita hry páru Kvoček-Jakabšic, ktorý sa pripravoval v podstate pod naším vedením, výrazne vzrástla. Chlapci vlani získali titul majstra Slovenska v družstvách a nikto nepochybuje, že ho získajú aj tohto roku, pričom k nemu prispeli kvalitnou hrou, stačí pozrieť príslušného Butlera. Chlapci napríklad na VC Košice v páraku získali veľmi slušné siedme miesto, pričom v každom kole mali nad 50 percent, čo ukazuje na vyrovnanosť výkonov. Nezaslúžili si však ani jedinú zmienku o svojom výsledku na stránke NBC. Predstavme si, že by získali trebárs 45%, to by bolo kritiky a revu. Alebo keby tento výsledok získal niekto iný, tak to by bolo naparovania sa a chválenia dotyčného páru ako sa to stalo povedzme ohľadom jedného výsledku zo Znojma, kde slušný výsledok bol zneužitý na propagandu NBC a útoky proti SBZ. Ale poďme ďalej. Aj na MEJ2013 boli Kvoček-Jakabšic v Butleri o 0.19 impu lepší ako druhý pár. A teraz to kľúčové. Týchto 0.19 impu tvorí práve rozdiel medzi nepostupujúcim a postupujúcim, kto neverí, nech si pozrie Butlera českých dvojíc.

Aby bolo jasné, nerobím nejaké diferencie v dorasteneckom družstve. Chlapcov z druhého páru (a náhradníka) pokladám za rovnako schopných, teraz ale musím ukázať na výsledky práce SBZ a práce nášho družstva, ktoré IT nielenže zatajuje, ale aj zosmiešňuje a devalvuje.

Ku príprave páru Kvoček-Jakabšic sa hlásime, obetovali sme tomu veľa času a mnohí z nás. Napríklad ja som s Jurom odohral nielen možno až dve tisícky tréningových rozdaní, ale i veľa kvalitných turnajov vrátane MS a jeho hra sa nepochybne vďaka tomu postupne evidentne zlepšila, ale čo je ešte dôležitejšie, výrazne narástlo jeho chápanie bridžu, čo je významnejší prísľub do budúcnosti ako jeden alebo dva dobré výsledky, pričom rovnako dôležité je, že svoje poznatky odovzdáva Kubovi. A pomohli aj ďalší členovia nášho družstva. Tento podiel našej práce si zaslúži uznanie a nie útoky. Hocikto, kto to spochybňuje, nemá podľa mňa štipky svedomia. Príprave týchto chlapcov sa budeme venovať naďalej a pokiaľ budú pracovať dostatočne aktívne, tak sme presvedčení, že z nich urobíme naozaj kvalitných hráčov. A ešte čosi. Títo chlapci sú členmi KBK Košice, hrajú za Légiu, s NBC už dlhší čas nemajú vôbec nič spoločného a NBC už dávno nemá nič spoločného z ich hráčskou výchovou. Chvalabohu.

4. V spomínanom článku je množstvo iných tvrdení, ktoré sú v podstate otvorené klamstvá. Ani neviem, kde začať, toľko ich je. Napríklad, že som zakázal alebo nedoporučil účasť páru Kvoček-Jakabšic na tréningoch NBC. Je to nezmysel, nič takého som neurobil, nič takého proste nezvyknem robiť. IT nie prvý raz súdi iných podľa seba. IT totiž hrozbami a vydieraním skúsil zakázať Jurovi Kvočkovi hrať so mnou. Keď Tatranský zistil, že Juro hráva so mnou na BBO (zhruba od októbra 2010), tak mu napísal email (31.1.2011), kde využil skutočnosť, že raz sme si tréning predĺžili cez polnoc a toto si na webe odfotil (špiclovská prax z minulého režimu sa hodí). Email mimo obvyklej kôpky protiveleckovskej goebelsovskej propagandy žiadal od Jura ukončenie spolupráce so mnou pod hrozbou, že ináč bude informovať jeho učiteľku, že Jura nútim hrávať bridž na BBO po polnoci. Tatranský sľuboval, že pokiaľ Juro odmietne hrať so mnou a v našom družstve, tak zničí aj príslušný zápis výboru NBC, ktorý sa týmto Jurovým činom údajne zaoberal a toto vydieranie teda schválil. A samozrejme, utají celú vec pred dotyčnou učiteľkou, takto na papieri tiež členkou spomínaného výboru NBC. Ináč bude nasledovať pohovor s rodičmi, z Jura bude Judáš, atď, atď. Chápe niekto z čitateľov, ako môže IT po takejto intrige vôbec vystrčiť nos von z domu, nieto ešte sa stavať do pozície morálnej autority a poučovať iných? To chce mať naozaj plechové svedomie. V článku je aj množstvo arogantných útokov na súčasného npc, ktoré sú v podstate len novou verziou útokov na predošlého npc. Všetko je živené ako obvykle nechutnými klebetami šírenými bežnými kanálmi. Ak ma niečo na tom zaujíma, tak to, že neviem, čím sme si túto nenávisť zaslúžili. Nikdy som nepochopil, prečo kedysi začali útoky IT na mňa. Mám však dojem, že sa IT do krvi urazil, keď som odmietol kedysi dávno s ním hrať cs-ligu na BBO. Osobné útoky začali totiž hneď potom. Urazený, ješitný bridžista je horší ako ohrdnutá žena. Odvtedy som enemy číslo jedna a v rámci svojej nekonečnej pomsty IT zatiahol aj slovenský bridž do permanentnej krízy. Občas svoje vtedajšie rozhodnutie 'ľutujem'. Keby som sa rozhodol ináč, mohol som byť naďalej majstrom Veleckým - ako ma kedysi honosne IT volal. Teraz podobné epitetá necháva len sebe a svojim bielym koňom, kým mne si ani na meno nevie spomenúť.

5. Z ľudského hľadiska je ako tak pochopiteľný záver článku IT. Z ľudského hľadiska chápem, že IT mal záujem zúčastniť sa MEJ2013. Ale to, čo o tom píše, nie je pravda, je to klasická kopa nesmiernej demagógie. IT nie je člen SBZ a my samozrejme nemôžeme poslať nečlena ako súčasť výpravy a financovať jeho pobyt. NBC ale mohlo požiadať SBZ, aby sme ho doplnili do výpravy, pričom by si náklady hradil sám. Takáto žiadosť sa mohla ošetriť a prerokovať rôznymi spôsobmi a určite by sme sa ňou zaoberali. Neviem, ako by sme ju riešili, lebo nakoľko NBC a IT napádalo nehrajúceho kapitána dlhodobe, tak takéto zloženie výpravy by mohlo konfliktné a pre družstvo negatívne. Dosť dobre si neviem predstaviť, ako by to fungovalo. Ale to je typická ukážka myslenia IT. Tatranský permanentne a dlhodobe agresívne útočí na SBZ za pomoci obrovského množstva demagógie, poloprávd alebo otvorených klamstiev. A od tejto organizácie IT chce, aby ho poslala na MEJ2013. A nielen to. Chce, aby ho poslala spolu s npc, na ktorého počas jeho funkcie nenašiel dobrého slova, len jednu väčšiu urážku ako druhú. Pokladáte to za rozumné myslenie? Ale ešte nie sme na konci. IT chce, aby sme ho poslali na MEJ2013 spolu s hráčom, ktorému sa vyhrážal, že ho udá jeho učiteľke. Pokladáte to za normálne? Ale to je myslenie IT v kocke: pourážať druhých, vydierať blízkych, devalvovať robotu iných, podlizovať sa tým, ktorí jeho intrigám naleteli a nafukovať často prázdnymi slovami svoju pozíciu. A zároveň chcieť, aby to ostatní rešpektovali.

Bolo by to teda veľmi ťažké rozhodovanie, či IT na MEJ2013 zaradiť do výpravy. Ale možno by sme nejaký kompromis našli, možno nie. Možno by sme nechali rozhodnúť hráčov. Fakt neviem, čo by sme robili. Avšak žiadna žiadosť, žiadny návrh, žiadne sondovanie možnosti účasti IT vo výprave sa nekonalo. V tomto smere neprišiel žiadny návrh ani od "zástupcu" NBC v P-SBZ, od Petra Dubnického, ktorého sme do funkcie vzali preto, aby zbližoval názory a postupy oboch organizácii. Proste nič. Nula. Zvyšok úvah IT o nejakom zneužití funkcie člena EBL ku blokovaniu účasti IT je nielen nezmysel z oblasti konšpiračnej teórií, ale opäť praobyčajné klamstvo.

V námietkach voči textom IT by sa dalo pokračovať do úmoru. Veď len taký záver, že sme si možno otvorili šampaňské, keď sme prekazili jeho účasť na MEJ. To už prekonáva aj úroveň červenej knižnice. Princíp je však stále rovnaký: Tatranský podľa seba súdi iných. Všetky jeho články sú v podstate zrkadlom jeho dušičky a jeho myslenia, keď iným prisudzuje svoje motívy, svoje myslenie, svoje ciele a svoje hanebné postupy.

Viete, čo je na týchto hádkach najhoršie? Že sme ich dávno mohli mať za sebou. Budem parafrázovať teraz zmysel našej ponuky zo začiatku roka. Ponúkli sme NBC v podstate nasledovný štandardný postup:

  • urobme hrubú čiaru za minulosťou, prestaňme sa obviňovať a osočovať
  • NBC nech sa transformuje na štandardný bridžový krúžok, zapojí sa do SBZ a jeho členovia sa stanú členmi SBZ
  • postupne doplníme aktívnych ľudí z NBC do štruktúr a funkcií SBZ
Obsah odpovede NBC znel asi takto:
  • ste síce podliaci, ktori nedodržiavajú dohody, ale pre dobro slovenského bridžu to s vami ešte raz skúsime
  • odovzdajte NBC ako akejsi externej servisnej organizácii kompetencie nad mladými hráčmi, vrátane rozhodovania(?), s kým môžu hrať, kto ich môže trénovať, pričom medzi nich nebudú patriť ľudia, ktorí nie sú NBC sympatickí. Samozrejme, odovzdajte nám aj príslušné finančné zdroje. Za odmenu zostane SBZ napríklad právo finálneho podpisu pod nomimáciu.
  • chceme obnoviť zmluvu, ktorá mimo iného zakazovala členom SBZ komentovať NBC (absurdný a nevyvážený záväzok nevykonateľnej zmluvy).
Tým debata skončila. Nie je možné totiž takýmto štýlom debatovať. Pritom dnes sme to mohli mať za sebou. Máme stále čas na prijatie nami navrhovaného štandardného postupu. Alebo po MS v Turecku sa zase budeme takto hádať? Podľa mňa budeme. Rozhodnutie je totiž v rukách Tatranského. Ak mu naozaj ide o dobro slovenského bridžu, tak by to rozhodnutie malo byť zrejmé. Lenže Tatranskému nejde o slovenský bridž. Jemu o ide o pomstu, o funkcie, o moc. Paľo Mokráň, jeho bývalý partner, ktorý ho výborne pozná, raz - ak vynechám jeho jadrnejšie charakteristiky - povedal, že používa mladých hráčov ako ajatolláhovia atentátnikov. S dovolením, upresním. Používa svoje zásluhy pri získavaní mladých hráčov pre bridž na neustále vrhanie slovenského bridžu do krízy v mene svojich ambícii a neukojiteľného smädu po pomste. A bude to tak robiť aj naďalej.

 

Pridať komentár

Bezpečnostný kód
Obnoviť