Home EdoWell Aféra Wladow-Elinescu
Aféra Wladow-Elinescu Tlačiť E-mail
Streda, 09 Apríl 2014 07:37

Aféra s kašľajúcimi podvodníkmi Wladowom a Elinescum rozvírila bridžový svet. Základné informácie som uviedol v článku na webe SBZ. Na bridžovom webe bridgewinners vyšlo k tejto téme viacero článkov vrátane textov priamych účastníkov ako Mike Passel a Edie Wold.

Texty na bridgewinnersi sú zaujímavé, ale pomerne monotématické. Autori a drvivá väčšina hlavne amerických diskutujúcich nepochybujú o oprávnenosti obvinenia a zaujíma ich hlavne to, či Nemcom zoberú titul majstra sveta z Bali. To je síce vedľajšia téma z hľadiska tohto článku, ale osobne pokladám za logické, že pokiaľ verdikt disciplinárnej komisie zostane v platnosti, tak Nemci titul stratia. Čo je ale teda témou tohto textu?

Sú to pochybnosti o oprávnenosti názoru, že Nemci podvádzajú už dlhé roky. Dokonca ani dôkazy o podvode v Bali nevidím už tak presvedčivé ako sa mi zdali na začiatku. Je totiž zrejmé, že sú v nich mnohé diery, ale na druhej strane stále zostáva vysoko nepravdepodobná a ťažko vysvetliteľná zhoda rozlohy s údajnými signálmi pomocou počtu zakašľaní. Za týchto okolností je zrejmé, že konanie zasadania disciplinárnej komisie bez prítomnosti obvinených bolo hrubou chybou a bolo nevyhnutné vyjsť Nemcom v ústrety ohľadom iného termínu a iného miesta rokovanie komisie. Súčasťou tejto chyby je aj skutočnosť, že členom komisie bol americký zástupcu, u ktorého možno pochybovať o jeho nezaujatosti. Radovému členovi bridžovej komunity za týchto okolností zostáva predovšetkým viera, že konanie bolo korektné.

Viac ako tieto okolnosti ma irituje skutočnosť, že neexistuje žiadna seriózna analýza hry tohto páru, pričom sa však spomínajú rôzne rozdania z minulosti, ktoré majú indikovať dlhodobú podvodnícku kariéru týchto hráčov. Pritom urobiť takúto analýzu by nebol veľký problém a WBF má k to u dostatok informácií, zdrojov a odborníkov. Miesto analýzy však platí skôr opak,akýsi bridžový variant českého "Kto neskáče, nie je Čech": kto neuvedie podozrivé rozdanie týchto dvoch hráčov, nie je dobrý Američan. A tak práve diskusný príspevok Rodwella, ktorý ako dôkaz uvádza, že jeden z Nemcov licitoval blokovo 3 srdcia s farbou Q9xxxx lebo vedel, že partner nemá singla ma doviedol k tomu, že som naozaj začal krútiť hlavou a premýšľať, či tu nejde o variant honu na čarodejnice a koľko percent z obvinenia tvoria nesympatie proti obvinenému páru (ktoré sám zdieľam proti jednému z nich, lebo jeho správanie u stolíka je často vyslovene problematické).

Prezrel som si teda rozdanie z ME 2008 v Pau. Nie všetky, to odo mňa nemôže nik chcieť. Prvých desať kôl. Nie nejako veľmi poriadne, ale zase nie veľmi rýchlo. Moje závery sú nasledovné: nenašiel som žiadne vyslovene podozrivé rozdanie. Nenašiel som žiadne rozdanie, ktoré by podporilo obvinenie. Ale našiel som kopu rozdaní, ktoré sú s vysloveným obvinením v jasnom rozpore. Pozrite sa na ne:Rozdanie zo zápasu proti Rakúsku. Ak West Wladow vedel o trefovom singli partnera, tak 3NT je úplná hlúposť. Na druhom stole Rakúšania splnili 6kár.Ak Elinescu (East) vedel, že partner má singl pik a Wladow zase, že partner má singl karo, tak prečo nevylicitovali 4srdcia, ktoré bez tejto informácie hrali Poliaci?Ak Elinescu (East) vedel, že partner ma singl pik, tak prečo licitoval 4piky? Zdá sa, že skôr vzal kontru na 3trefy ako suport kontru a tak odovzdal 500 súperom z ničoho.

.


Toto rozdanie pochádza zo zápasu so Slovenskom, ktorý Nemci vyhrali 18-12, ale v tomto rozdané stratili 5 impov, keď hrali a padli 2piky na oboch stoloch. Prečo ale Wladow (West) licitoval 2piky, keď vedel o pikovom singli partnera?

Druhou často spomínanou skupinou patriacou k obvineniu sú neobvyklé záväzky alebo neobvyklé licitačné sledy, na ktorých nemecký pár profitoval. Lenže existujú neobvyklé záväzky alebo neobvyklé sledy, na ktorých nemecký pár strácal. Napríklad:Po tejto zábavnej a naivnej snahe (Wladow je West) oklamať(?) súpera Nemci stratili 12 impov.

.


Toto ani neviem ako komentovať, ale stálo v zápase s Ruskom to len 9 impov. Určite by sa takýchto rozdaní našlo oveľa viac a teda platí, že takéto rozdania nič nedokazujú.

Zdá sa teda, že na šampionáte Pau2008 nemecký pár nepodvádzal. Nemci získali na ME tretie miesto. 2 roky predtým vyhrali Európa Cup. Teoreticky možno predpokladať, že ani predtým nepodvádzali - veď prečo by úspešnú metódu zrazu odložili ad acta? Takže ku svojej podvodnej metóde sa dostali niekedy neskôr, niekedy po roku 2008. Ani to však nedáva logiku. Prečo by úspešný pár na konci svojej kariéry siahal ku podvodu? Staroba síce často prináša oslabenie logických schopností, ale nie morálky, tam dominuje skôr tvrdohlavosť a principiálnosť v podobe zachovania doterajších morálnych prístupov a nie ich odhodenie bokom (ľudovo povedané, človek sa sviňou nestáva na staré roky.. ak už, tak dávno predtým :). Samozrejme, táto moja úvaha je len špekulácia a samozrejme nie je to dôkaz. Ale podľa môjho názoru dosť jednoznačne vyvracia presvedčenie, že doktori podvádzali dlhodobe.

Obvinenie, že podvádzali v Bali, tým však zostáva nedotknuté (musíme sa spoľahnúť na to, že disciplinárka pracovala seriózne a neutrálne). Treba pri tejto príležitosti dodať, že sa zdá, že Nemci plánujú pečlivú obhajobu svojich členov vrátane žaloby na európskych súdoch. To nevyzerá dobre: aj keď sa dá predpokladať, že európske súdy nemajú toľko achiloviek ako slovenské súdy, aj tak túto kauzu pochovajú dlhými časmi potrebnými na rozhodnutie a pravdepodobnými vzájomne rozpornými verdiktami. Ak sa tak stane, tak to bude pre bridž veľmi nepríjemné PR a svoju vinu na ňom bude mať aj nediplomatický postup WBF.

 

Komentárov   

 
0 # Elinescu WladowJan Martynek 2014-05-07 07:33
Ahoj Edo,

tak to vypadá, že Němci na základě vlastních vyšetřování došli ke 100% závěru, že doktoři si neoprávněně předávali informace...

https://www.bigbrands.cz/obchod/katalog/freaky-nation-20140507/#{%22page%22%3A3}
a zejména komentář Joerga Fritsche.

Myslím, že aféra je uzavřena..

Honza Martynek
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
 
 
0 # RE: Elinescu WladowEdo 2014-05-07 19:56
Ahoj Honzo, zial, ten odkaz, co uvadzas, nie je spravny. Neviem preco, mozno to zmenil moj provider, ktory pcha vsade reklamu :).

Tvoja informacia je kazdopadne zaujimava. Ale. Cez vikend som bol v Berline, na German Trophy. Tam rozdavali specialny buletin na tuto temu. Spominany buletin sa da najst aj na webe, tu:

www.bridge-verband.de/picture/doc/4218

Mimo ineho som sa dozvedel, ze proti verdiktu sa odvolava aj nemecky bridzovy zvaz. Okrem toho vytvorili nezavislu komisiu zlozenu z piatich spickovych nemeckych hracov, ktora ma cely pripad podrobne preverit. Aj spominany Fritche je jej clen. Verdikt komisie sa ocakava v najblizsej dobe. Ak ale Fritche o nom kdesi vopred vypisuje (co je trochu cudne), tak to naozaj vyzera byt jasne.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
 
 
0 # RE: Elinescu WladowJan Martynek 2014-05-07 20:40
Ahoj Edo,

zkusím to znova - http://bridgewinners.com/article/view/elinescu-wladow-update/

V textu článku se uvádí právě to jmenování zvláštní komise a v komentářích pod ním Jeorg Fritsche potvrzuje, že jeden ze závěrů této komise je 100% přesvědčení, že docházelo k vyměně neoprávněných informací (to za předpokladu, že všechny svědectví (patrně i důkazy) předložené Američany, vedoucími turnaje a BBO operátory jsou pravdivé)..

Současně by DBV mělo stáhnout své prohlášení, že podezření z podvádění doktorů nebylo potvrzeno.

Moje němčina je chatrná a tudíž jsem na stránkách DBV nenašel text, který citují na bridgewinners. Pokud je ale to, co tvrdí Fritsche, pravda, mají to doktoři velmi, ale velmi nahnuté.

Stejně je to celé zajímavé.. člověk by řekl, že v 21.století se všemi technickými možnostmi sledování a kontroly už hráče na top úrovni ani nenapadne seriozně, vědomě a kontinuálně se pokoušet získávat výhodu takovýmto způsobem... No, snad se to stane mementem.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
 
 
0 # RE: Elinescu WladowEdo 2014-05-07 20:54
Uz je ten odkaz v poriadku, vdaka. A ten text je velmi zaujimavy. O verdikte sa pise tusim tu: www.bridge-verband.de/web/news/3028, ale niektore citovane casti tam nenachadzam.

Mozno preto, lebo pre moju nemcinu je aj slovo chatrna lichotive :).
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
 
 
0 # RE: Aféra Wladow-ElinescuJan Martynek 2014-05-10 06:57
Pro zájemce další odkaz s informacemi ohledně výsledku vyšetřovací komise a daěího postupu DBV - neapolitanclub.altervista.org/eng/elinescu-wladow-affaire-independent-commission-results.html
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
 

Pridať komentár

Bezpečnostný kód
Obnoviť