Home EdoWell Chucpe s károvou dámou
Chucpe s károvou dámou Tlačiť E-mail
Piatok, 30 Máj 2014 13:54

Vo včerajšom zápase proti Caynemu sa objavilo jedno naozaj pekné a zaujímavé rozdanie. Zohrával som 6 srdcí. Rozdanie uvádzam pre vyššiu prehľadnost rotované (reálne som bol na pozícii Westu).


Na Weste sedel Lauria, na Easte Cayne. Táto dvojica na BBO v tomto zložení najmenej raz týždenne hráva. Licitáciu nebudem uvádzať, súperi do licitácie nezasiahli a vyšlo to tak, že som zohrával z pozície S, pričom o mojom liste bolo z licitácie všetko známe: súperi vedeli, že mám oba drahé 4listy, že mám dubl tref a a že mám štyri kľúčové hodnoty zo šiestich možných pre hru v srdciach. Takéto vyzlečenie listu hlavného hráča je zvyčajne nevýhoda, ale v tomto rozdaní to bola nečakane istým spôsobom výhoda.

Lauria vyniesol tref kráľa. Zvyčajne sa netreba s prebitkom ponáhľať, ale tu nebol dôvod trefový prebitok na stole odkladať a tak som tref obratom prebil a stiahol dva vysoké tromfy zo stola. Na druhý tromf odhodil Cayne malý tref. Rozloha tromfov je teda 4-1. Škoda, rozloha 3-2 by bola príjemnejšia, lebo pokiaľ je dubl srdce u trojlistu pikového, tak sa majiteľ pikového trojlistu dostane na nútený výnos. Teraz musí hlavný hráč(HH) prestať tromfovať, lebo stratí kontrolu nad rozdaním a musí si vypracovať bočnú farbu, čiže piky. Zahral som teda piku do ruky, potom piku na stôl a tretie kolo pík. Piky boli delené 3-2 a trojlist mal East, čiže Cayne. Cayne je teoreticky na nútenom výnose (ak zahrá káro, tak nemusím hľadať, kto má károvú dámu; ak zahrá tref, tak z ruky zahodím malé káro a opäť nemusím hľadať, kto má károvú dámu). Lauria ale vysoký pik partnera prebil a odišiel z rozdania malým srdcom (tak isto vyslobodil partnerku z núteného výnosu na druhom stole Tomčo), pričom Cayne zahodil ďalší tref. Takže som sa ocitol v nasledujúcej koncovke:


Na splnenie musím nájsť károvú dámu. Takéto hľadanie kľúčovej karty je vhodné odložiť na čo najneskoršiu dobu. Dôvod je prozaický: počas hrania iných farieb môže HH často získať nejaké doplňujúce informácie, ktoré mu následne umožnia umiestnenia kľúčovej karty z vyššou pravdepodobnosťou než keby sa tejto úlohe venoval hneď. Občas takto dokonca môže získať také informácie, ktoré mu umožnia kľúčovú kartu umiestniť so 100% istotou. Toto rozdanie síce evidentne nie je taký prípad, ale dogma nepustí a tak som samozrejme začal hrať najprv svoje zdvihy pomimo kár.

Zahral som srdcového kráľa. Lauria pridal 3 (!!), zo stola som zahodil piku, Cayne sa zbavil ďalšieho malého trefu. Káro?! Zaujímavé. Veľmi zaujímavé. Zahral som teraz vypracovanú piku. Lauria pridal tref, zo stola som zahodil káro a teraz Cayne pridal 8 (!!).

Obaja hráči teda odhodili od mojej kľúčovej farby a obaja to urobili samozrejme cielene. Obaja hráči a samozrejme aj čitatelia tohto textu vedia, že odhod od kľúčovej farby zvyčajne pomáha hlavnému hráčovi pri umiestnení hľadanej dámy v tejto farbe. Takýto odhod v rannom štádiu hry zvyčajne ukazuje dĺžku v danej farbe, kým v pokročilejšom môže byť výsledkom tlaku na odhody hráča, prípadne pseudoskvízu a tak sa obranca najskôr vzdá farby, v ktorej nemá žiadne držanie. Tu však žiadny tlak neexistuje, moja rozloha je známa a súperi môžu kľudne zahodiť všetky trefy. Tak prečo odhodili káro?

Situáciu si môžeme priblížiť aj z iného pohľadu. Slabší hráč v takejto situácii (a ak nie presne v takejto, tak určite v situáciach podobných) na pozícii Westu zahodí káro preto, lebo si neuvedomí, že tým môže pomôcť dekódovať položenie károvej dámy. Experti sa naopak kár nevzdajú, lebo si uvedomujú ich dôležitosť. Tu ale stojíme pred problémom vyššieho rangu či ako to povedať: prečo zahadzujú hráči svetovej extra triedy ako začiatočníci?

Je to rečnícka otázka, lebo odpoveď je automatická: tu nejde o chybu, ale o zámer popliesť hlavného hráča. A treba dekódovať rozloženie kariet, ktoré takýto krok umožňuje.

K tomu si treba predstaviť aké karty v kárach môže držať v ruke Lauria. Do úvahy prichádzajú v podstate dve základné situácie:

  • má v kárach dámu, ciže má niečo ako Q63
  • nemá v kárach dámu, čiže má niečo ako 963

Od ktorého držania odhodil Lauria malé káro? Pri hľadaní odpovede vyjdime z predpokladu, že v podstate v expertnom bridži platí, že káro neodhodí od žiadneho z týchto držaní.

Lauria však nie je expert, ale extra trieda. Extra trieda sa oproti expertovi vyznačuje viacerými plusovými faktormi. Jedným z nich je skutočnosť, že extra trieda nepozná rozdanie, v ktorom by sa nesnažila ovplyvniť výsledok vo svoj prospech. V rámci tohto myslenia potom nachádza a aj zahráva také karty, ktoré experta v lepšom prípade napadnú po niekoľkohodinovej nočnej analýze spojenej s vhodnou tekutou inšpiráciou, ale väčšinou ho nenapadnú vôbec.

Ako môže Lauria ovplyvniť rozdanie vo svoj prospech s držaním Q63? Na pohľad nijako, veď sedí v impase a môže teda len smutne čakať, kedy bude zimpasovaný a potom pod kráľa priložiť káro dámu. Samozrejme, po tomto úvode bystrí čiatelia :) tejto stránky vidia, že existuje aj iný postup. Keďže držať tretiu dámu v impase nemá význam, tak od nej môžeme odhodiť a vydublovať ju. To samo o sebe žiadny zisk neprináša, ale ak má HH károvú desiatku, tak ho to môže navnadiť na impasovanie kára opačným smerom. To bolo nepochybne aj Lauriovym cieľom. Síce nevedel, či mám desiatku, ale pokiaľ ju mám, tak mi virtuálne vytvoril silnejšiu šancu na impas do ruky.

Ako môže Lauria ovplyvniť rozdanie vo svoj prospech s 963? Na pohľad opäť nijako, ba práve naopak, ak odhodí káro, tak si HH môže povedať, že káro dámu má Lauriov partner, lebo predsa nikto rozumný by od dámy nezahodil. Ale na druhej strane, odhodil by hráč extra triedy kartu, ktorá by takýmto jednoduchým spôsobom ukázala umiestnenie kľúčovej károvej dámy? Iste, aj Lauria je človek, robí teda chyby - ale takúto určite neurobí. Odhod malého kára môže byť aj dvojitý bluff: čiže Lauria odhadzuje malé káro od ničoho, aby takto vytvoril ilúziu, že odhadzuje od Q63 s cieľom odradiť HH od impasu károvej dámy u neho. Ak zvažujeme oba prípady spolu, tak riešenie nemôže byť 100%, ale istú prednosť by mal mať variant a, nakoľko variant b je príliš krkolomný.

Zaujímavý je aj odhod kára od Cayneho v ďalšom zdvihu. Klasifikovať tento odhod je ešte obtiažnejšie ako prvý odhod kára od Lauriu. Odhodu možno prideliť akýkoľvek význam, vrátane toho, že Caynemu uz zostali na ruke len kára, čiže pôvodne mal 4list. Ak však mal Cayne 4list, tak Lauria zahodil od dubla, čo je takmer s istotou vylúčené. Takže Cayne nemá 4list a zahodil káro od trojlistu. Technický význam tohto odhodu nemožno dekódovať, lebo mu predchádzal partnerov odhod kára. Jedno je ale isté: chladnokrvný obojstranný odhod kára v tejto pozícii je doslova drzosť, demonštruje vysokú sebaistotu a snahu o herný pôžitok zároveň. Obaja hráči oznamujú: keďže poznáme z licitácie (ale aj z hry) rozlohu HH, tak vieme, že môžeme odhodiť bezpečne tref.My však volíme adrenalínové káro, nech už s tým HH potom urobí čokoľvek, my sme mu nasypali piesok do motoru a dobre sme sa pobavili. A ešte viac sa pobavíme, ak HH záväzok nesplní. Je to teda vlastne zábava, pri ktorej nemôžu prehrať, len získať.

Samozrejme, veľmi dôležité pri tejto zábave je aj to, proti komu sa takéto rozdanie hrá a kto toto zahranie použije. Úplne najlepší terén je súťaž, kde vás nepoznajú. Tam si vás automaticky zaradia medzi trubirohov, ktorí odhadzujú od ničoho a prstom ukazujú na partnera, ajhľa, u neho je hľadaná dáma. A ako to bude v iných prípadoch? Možností je naozaj veľa. Treba vyskúšať. Šedivé sú všetky teórie a večne zelený je strom života.

PS. Káro dámu som impasoval u Lauriu. Celé rozdanie:


 

Pridať komentár

Bezpečnostný kód
Obnoviť