Home EdoWell Čo nového v podvodníckej afére?
Čo nového v podvodníckej afére? Tlačiť E-mail
Streda, 16 September 2015 20:11
Podvodnícka aféra žije svojím vlastným, ale búrlivým životom. Skúsim popísať pár slovami a voľne, pokus zachytiť skôr ducha ako faktografiu aféry.

Aféra Fischer-Schwartz. Pár nebude hrať spolu, je vyšetrovaný špeciálnou komisiou izraelskej federácie a nejaké vyšetrovanie sľúbila aj EBL ústami svojho prezidenta. Ten sľub bol však dosť neurčitý, ale o to podrobnejšie bolo vysvetlenie rôznych administratívnych slučiek, ktoré treba prekonať. Zatiaľ sa kolegovia páru FS z izraelského družstva nenabrali a ohlásili, že na budúcotýždňový Bermuda Bowl ich družstvo nepôjde. Nahradia ich Švédi. A vinníci? V troch tlačových správach tvrdia, že sú nevinný, ale dosiaľ som nepočul ani jedno vysvetlenie koincidencie medzi signalizáciou polohou bordu a výnosom: často nelogickým, ale zato porážajúcim.

Aféra Fantoni-Nunes. Tu je obvinenie spracované veľmi dôsledne širokou skupinou špičkových hráčov a vyzerá nevyvrátiteľne (tvrdí aj Helgemo, člen družstva Monaca). Koordinátorom práce skupiny bol Boy Brogeland, ktorý už čiastočne spracované obvinenie zaslal páru FN, ostatným členom družstva, coachovi Martensovi a prezidentovi Monaca Allavenovi. Potom sa až do uverejnenia veľa neudialo, následne došlo ku pomerne nechutnej výmene názorov medzi Allavenom a Brogelandom (tu a tu), v ktorej Allavena (ktorý sa vo svojom liste venuje na 99% kritike Brogelanda miesto zaujatia názoru ku obvineniu z podvodov páru FN) utrpel poriadnu porážku. Vec sa napokon vyvinula rovnako ako u Izraela: Monaco na MS nejde, chystajú sa Dáni. A čo obvinení? Ako typickí Taliani mlčia, držia omertu. S touto taktikou však nemožno uspieť - aj keď ťažko poradiť, aká iná by uspela.

Čo bude ďalej? Je možné, že Izrael a Monaco prídu o svoje medaily na ME 2014. Víťazom ME potom bude asi Anglicko, ale ak zrušia aj zápasy týchto dvoch družstiev, tak tuším že to môže byť aj Bulharsko. Ťažko povedať, ako ten chaos dopadne. A to je len začiatok, lebo nevedno, ako hlboko do histórie sa pôjde. Ak to však takto pôjde ďalej, tak sa aj na družstvo Slovenska ujde medaila :). Mimochodom, na ďalších odhaleniach - minimálne jednom teda - sa vraj úporne pracuje. Treba si však uvedomiť, že niekoho odhaliť je nesmierne ťažké, aj keď použitý a známy podvodnícky vzorec vyzerá niekedy až primitívne jednoduchý, často až naivný a zároveň drzý.

Zároveň sa veľa premýšľa a búrlivo, s množstvom rôznych nápadov diskutuje aj o tom, čo ďalej. Ako takýmto prípadom zabrániť, respektíve ako zvýšiť efektivitu pri ich odhaľovaní. A zaujímavý je aj dopad na budúcnosť bridžu. Svoj názor môžete odkliknúť na prieskume vľavo, najprv ale musíte kliknúť na domov...
 

Pridať komentár

Bezpečnostný kód
Obnoviť