Home EdoWell Ipadmi ku bridžovému karu
Ipadmi ku bridžovému karu Tlačiť E-mail
Piatok, 18 September 2015 11:59
Rôzne vízie elektronického bridža som už na tejto stránke spomínal. Jednou takou diskutovanou možnosťou bolo zavedenie obdoby šachových hodín do bridžu. Odpadli by tým hádky o tom, kto má na tričku časový sklz alebo aké dlhé bolo váhanie pred niektorým licitom. Alebo by sa dal určiť časový interval na výnos. Povedzme 10 alebo 15 sekúnd. A ak by hráč nevyniesol, tak by sa čosi stalo. Už si nepamätám čo, ale nešlo o to, že by vynášajúci dostal nejaký elektronický šok (toto je vtip...). Proste šlo o to, že myslenie by bolo vždy zaevidované ako potenciálny priestupok. Pokladám to za rovnako choré, ako keď hráte na BBO, ste na rade, odpíjate si však doma s gustom z čaju-piva-kávy-atď, ale súper okamžite chatuje faster, faster pls (nedávno jeden takýto volal po desiatich sekundách pre pomalú hru directora, pričom šlo o jeho partnera). Elektronické hodiny boli aj na nejakej americkej súťaži vyskúšané. Experiment musel prebehnúť natoľko horrorovo, že jeho účastníci sú odvtedy v prvej línii boja proti elektronickým bridžovým experimentom.

Ale už pri vzniku súčasnej podvodníckej aféry bolo viacmenej zrejmé, že dôjde ku oživeniu úsilia elektronickými prostriedkami zamedziť odovzdávaniu nelegálnych informácií, pričom by tieto prostriedky boli využité aj na dôsledné monitorovanie hry a jej jednotlivých aspektov. Bolo však otázkou, či pôjde o v zásade nekoordinované úsilie jednotlivcov alebo iniciatívnych skupín alebo o aktivity bridžových federácií. Teraz vznikla v tomto smere prvá vážna aktivita pochádzajúca zo organizácie World Bridge Productions majúcej mimo iného na starosti organizáciu Cavendishu. Nejde teda o žiadnych amatérov, ale odborníkov, medzi ktorými je aj Bob Hamman, viacnásobný majster sveta a člen tzv. Dallaských es, prvého plne profesionálneho bridžového družstva.

Čo chce World Bridge Productions alias WBP? WBP ponúklo odmenu 20.000 dolárov za program riadiaci hru 64 hráčov na Ipadoch (tabletoch) v rámci súťaže typu KO v R16 a jej organizačných sestier. Hráči by sa rozdelili na 2 skupiny v 2 miestnostiach, N a W v jednej, S a E v druhej. Podvody by boli prakticky vylúčené, lebo partneri by sedeli v rôznych miestnostiach, pričom by boli pod "kontrolou" súpera.

Takto by boli súčasné podozrievané podvody určite nemožné použiť, lebo ich funkčnosť využíva prítomnosť partnerov na jednom mieste, u jedného stolíka (veď je to bridž, že...). Ak ich oddelíme, tak sa môžu ukašlať k smrti, výnos aj tak nenakašlú. Bord je celkom fiktívny, takže ho nieto kam umiestňovať. Karty môžu zostať obdĺžníkové, lebo však počítač ich umiestňuje stále vertikálne. pProste súčasné podvody a prípadne iné takéto, podobné, dosiaľ neodhalené, majú utrum.

A nielen to. Máme aj bridžové hodiny. Nepotrebujeme karty vo fyzickom význame slova, nepotrebujeme krabice, zápisové lítky, záclony, stoly pre štyroch, toľko rozhodcov - nie sú renonsy, výnosy mimo poradia, atď. stačia spomínané tablety, WBP počíta, že úvodné náklady by boli do 50.000 dolárov a ďalej by to už bolo len "zadarmo". Proste veľa rôznych prínosov. Viem si predstaviť aj to, že si zahráte súťaž aj bez toho, že by ste museli cestovať na druhý koniec sveta.

Dal by sa daný systém oklamať, podviesť? Mohla by pomôcť telepatia alebo skrytý bleskový teleport do druhej miestnosti, ale pani poslaňkyňa Mezenská bridž nehrá, takže toto môžeme zanedbať. Samozrejme, existujú aj menej duchovné, ale zato prinajmenej rovnako funkčné a pritom samozrejme nelegálne možnosti prenosu informácií medzi partnermi. Niektoré z nich mali premiéru v šachu. Tam šlo v podstate o to, že hráč dostával informácie pomocou prenosového setu pozostávajúceho z vysielača aktuálnej situácie, analytika navrhujúceho riešenie a prijímača, ktorým sa hráč riešenie dozvedel. Vysielač aktuálnej sitácie môže byť napríklad minikamera v pere alebo v gombíku na svetri, v okuliaroch a tak. Analytik obraz zosnímal, situáciu na šachovnici posunul kvalitnému šachovému programu a jeho odpoveď poslal hráčovi. Ten odporučenie prijímal rôzne, od jednoduchého miniatúrneho sluchátka cez morseovku prijímanú tichým telefónom umiestneným na nohe a kódujúcim správu pomocou dĺžky vibrácií telefónu až po použitie pomocníka/kibica, ktorý dohodnutým spôsobom odpózoval ťah. Táto metóda by našla svoje ekvivalentné použitie aj v bridži, ale na druhej strane, pomocou vstupných kontrol a nejakej obdoby Faradayovej klietky možno aj takýmto chytrákom klepnúť cez prsty. V zásade však u všetkých takýchto záležitostí platí, že na každú dieru sa nájde záplata a do každej záplaty sa zase dá urobiť diera, ale je zrejmé, že možnosti podviesť takýto systém by boli určite nižšie a zároveň náročnejšie ako sú v súčasnom živom bridži.

Bol by to však ešte bridž? Ja som veľký prívrženec počítačového bridžu ako je napríklad BBO, ale zároveň je to pre mňa len (veľmi cenený) doplnok živého bridžu. Počítačový bridž navrhovaného druhu podvody obmedzí a možno im aj zamedzí. To je skvelé, ale tých podvodníkov predsa len nie je toľko, aby sa kvôli ním prestal živý bridž úplne hrať. Živý bridž ma napríklad svoje nenahraditeľné sociálne aspekty. Poznám veľa hráčov, ktorí hrali alebo hrajú bridž hlavne preto, lebo sa chcú stretávať v rámci daného kolektívu, družstva alebo povedzme len pár. Nie, to by už nebola tá hra, ktorú dnes tak milujeme. Pri snahe obmedziť podvody takto padneme na druhú stranu "koňa", podvodníkov síce odradíme, ale spolu s nimi zničíme aj hru. Myslím, že miesto takýchto pokusov, miesto pokusov substituovať čistú hru organizačnými opatreniami využívajúcimi počítače, by sa bridžová komunita mala zamerať na zdôrazňovanie etickej stránky hry, na jej urputné dodržiavanie na každom stupni. Premôžme podvodníkov počtom vzorných hráčov, džentlmenov bridžu a slušnými hráčmi, ktorým sa každý, aj ten najmenší podvod/úskok/klam, či aj netrestateľná nečestnosť/neúprimnosť bridí.

 

Pridať komentár

Bezpečnostný kód
Obnoviť