Home EdoWell Česká liga 2018 - semifinále
Česká liga 2018 - semifinále Tlačiť E-mail
Streda, 02 Máj 2018 14:02
Česká liga 2018 - semifinále Záverečný turnaj celoštátnej ligy 2018 sa hral 21. a 22. apríla 2018 v priestoroch BK Praha. Pozostával zo semifinálových a finálových zápasov. Finále som sledoval na BBO a ponúkam z neho niekoľko zaujímavých rozdaní (nedostatkom zachytených rozdaní je to, že obsahujú licitáciu len posledné 4 licitačné kolá v danom rozdaní, čiže ak bola licitácia dlhšia, tak úvodné kolá nie sú uvedené). Podrobnejšie informácie o zápase, zostavy, rozdania, zápisové lístky, atď nájdete v prezentácii tejto súťaže.

V sobotu sa hralo semifinále. V jednom semifinále si víťaz dlhodobej časti Baník Havířov zvolil za súpera družstvo JAS Praha. Zaujímavá voľba, nakoľko 4 hráči JAS pred týždňom vyhrali kvalifikáciu na ME v Ostende. Môže sa však na ňu hľadieť aj tak, že sa vďaka nej vyhli dlhodobo najúspešnejším družstvám v českej lige, čiže ACOLU a P.S., ktoré takto odsúdili na semifinálový súboj.

Hneď prvé rozdanie prinieslo 11 impový zisk Havířova vo vysokosúťažnej licitácii. Mnoho zápasov sa rozhoduje licitáciou na piatom stupni, čiže takéto rozhodnutie je dôležité a často naozaj ťažké. Takto vyzerala licitácia v tomto rozdaní:
V rozdaní číslo 10 sa najprv hráči na EW zaskveli licitom dobrých 3NT, ale posledné slovo mali hráči na N: Milan Macura a Jakub Vojtík, ktorí našli vražedný výnos pikovou figúrou. Bravo.
Keď v rozdaní číslo 16 hráči Havířova vyblufovali (neviem iste, ten bluf je len odhad) súperov po ich silnom trefe zo slemu, tak sa ujali po tejto zostave vedenia v pomere 38-3. V druhom semifinálovom zápase po prvej zostave bol stav 38-35 pre P.S.

Aj v druhej zostave ponúklo BBO zápas tých istých družstiev. V rozdaní č.18 sa objavil klasický bridžový licitačný problém: licitovať agresívne alebo skepticky, ak sme pod licitačným tlakom. Hráči problém riešili nasledovne a očakávane :). 13 impov pre JAS.
V rozdaní 19 ponúkol kartiboh JASu revanš za rozdanie 16 z prvej zostavy. 2trefy sú za 500, 4piky za 150, spolu 12 impov. A keď nasledovné rozdanie prinesie JASu ďalších 13 impov zato, že neopovrhnú 5 kárami miesto 3NT, zápas sa prekvapujúco rýchlo otáča, teraz vedie JAS o 5 impov.
Napokon JAS vyhral druhú zostavu v pomere 69-16 a ujal sa vedenia o 18 impov. Aj Acol otočil zápas a vedie po tejto zostave o 21 impov. Ak sa však aj v ďalšej zostave bude priemerne 5 impov na rozdanie, tak síce ide o sľubný, ale zároveň nič negarantujúci náskok.
V tretej zostave sledujeme na BBO súboj druhej semifinálovej dvojice, starých rivalov ACOL a P.S. Zostavy sú však oproti minulosti pozmenené, nič netrvá večne...
V zápase mimo iného zaujímali rozdania prinášajúce slemové obraty. Najprv 11 impov pre ACOL. Trochu kuriózny zisk, vznikol následkom, že blok 5kár umožnil lepšie súperom popísať svoj list ako nižšia bloková hláška 4srdcia. Stane sa to vtedy, keď súper má rezervy, ktoré ukáže dobrovoľným licitom na vyššom stupni. Aj z toho dôvodu sú zvyčajne (zvyčajne neznamená, že vždy :)) bloky tesne pod úrovňou hry účinnejšie než o stupeň vyššie.
Nasledovalo 17 impov pre P.S. Tentoraz má rozdanie aj technický aspekt, ktorý je daný porovnaním kľúčových farieb: srdcia pre beztromfový záväzok na jednom stole a trefy na druhom stole. Podľa tejto stránky je v trefoch je šanca na 5 zdvihov 42%, v srdciach však až 70%. V oboch prípadoch treba hrať J zo stola a prepustiť, ak súper neprikryje. U trefov ako vidieť nič nepomôže, u srdcí East podľa BBO prikryl, takže nebolo čo riešiť. A áno, trefový slem sa dá splniť tromfovým coupom, ale na túto náročnú cestu, kde sa dá ľahko zablúdiť, sa hlavná hráčka nevydala.
Acol v tomto dravom segmente napokon uhájil svoje vedenie po druhej časti a postúpil do finále, v ktorom sa stretne s družstvom JAS. JAS po zlom začiatku druhý semifinálový zápas postupne ovládol a napokon vyhral o 38 impov.
Prvý deň záverečných bojov českej ligy o titul priniesol zaujímavý a kvalitný bridž, takže som sa záujmom očakával nedeľné finálové pokračovanie.
 

Pridať komentár

Bezpečnostný kód
Obnoviť