Home Licitácia Stratégia preventívnej licitácie I.
Stratégia preventívnej licitácie I. Tlačiť E-mail
Pondelok, 09 Január 2012 10:06
Text o stratégii preventívnej licitácie nebude venovaný základným informáciám o tom, čo je to preventívna licitácia. Ak sa chcete dozvedieť alebo si zopakovať základné informácie o preventívnej licitácii, tak na internete je k tejto téme veľa informácií, z ktorých som vybral nasledujúce:
Ako väčšina takýchto textov, tak aj tieto, čo sa týka praktického bridžu, končia u doporučenia blokovať podla stavu hier a počtu stratových zdvihov. To je síce nepochybne dôležité, ale pre praktický bridž málo.

Na druhej strane, nájsť niečo viac o preventívnej dražbe, je obtiažne. Pritom je preventívna licitácia významný faktor, ktorý je schopný rozhodnúť o osude mnohých rozdaní a teda aj zápasov. Aj na najvyššej úrovni. Prečo sa teda o preventivnej licitacii píše tak málo?
  1. Je to obtiažna téma, ktorá sa ťažko popisuje a ešte ťažšie učí.
  2. Princípy, ktoré sú možno účinné voči jednému súperovi, ľahko zlyhajú pri použití voči inému súperovi. A keby len to. Čo bolo účinné včera, nemusí byť efektívne zajtra, pritom proti tomu istému súperovi a s rovnakou kartou (overil som si na testoch).
  3. Existujú rôzne stratégie preventívnej licitácie a nie je dokázané, či je lepšia konzervatívna alebo útočná, aj keď útočná získava v posledných rokoch silnú pôdu pod nohami.
  4. Veľa expertov v posledných rokoch zahodilo tradičné princípy preventívnej licitácie do koša a uprednostňuje deštrutívny štýl s teatrálne slabými listami a s farbami deravými ako rešeto. Pre cieľ deštrukcie súperovej licitácie sú ochotní občas zaviesť informačne aj partnera na zlú cestu.
Tento stav vytvára situáciu, v ktorej texty o preventívnej licitácii nevznikajú ľahko. A keďže dopady preventívnej licitácie majú zároveň silne náhodný charakter, tak je zrejmé, že je síce možné formulovať širšie pravidlá ako sú spomenuté v úvode, ale ich použitie negarantuje úspech. Z toho uhla prosím posudzovať aj môj malý seriál o preventívnej licitácii. Nemôže a ani nebude obsahovať žiadne 100% recepty, ale zato sa pokúsim popísať rôzne situácie a doporučiť ak nie ich riešenia, tak aspoň prístup ku nim.
 
Začneme popisom situácií, keď je vhodné nelicitovať preventívne. Rozdania, ktoré budem uvádzať, pochádzajú väčšinou zo špičkových súťaží, vrátane MS.

Radšej neblokuj, ak je tvoj list vhodný pre alternatívny záväzok

Regionálny Švajčiar

Stôl č.1
Stôl č.2

Hlavný hráč na prvom stole raz padol, keď neuhádol tromfy. 5 oproti tomu bolo ľahko splniť. Podobný osud by mali aj 4 , ak by sa hrali.

Reprezentačná kvalifikácia žien

Na troch stoloch West otvoril 2. Na dvoch stoloch East zamračene a zúfalo pasoval, HH potom zobral 10 zdihov. Jeden East odpovedal 3 a hralo sa potom 5 . Splnil sedem. Na jednom stole West pasoval a tu sa dolicitovali na 6. Mimochodom, blokovať s dvomi esami, to je špeciálna téma. Klasický prístup ku blokom pokladá takéto preventívne otvorenia za hrubé porušenie základnych doporučení (menej sa to týka preventívnych zásahov, hlavne v druhej hre). Ja som tiež takto "odchovaný", ale na druhej strane mám dojem, že úspešnosť takýchto blokov sa oproti štandardným blokom nemení. A niekoľkokrát som videl, ako súper stratil kľúčový zdvih len preto, lebo od začiatku hral z automatickým predpokladom, že blokujúci nemá dve esá (no iste, takto môže naletieť aj partner, ale ak má partnerstvo dohodnuté, že takýto blok je možný, tak sa obeťou stane zriedkavejšie ako súper).
Reprezentačná kvalifikácia


3 hlavný hráč dvakrát padol, kým 4 boli boli nepriestreľné.

Vzdaj sa pochybných akcíí s pikovou farbou.

Za situácie, keď sú ostatné faktory neutrálne, by dľžka v pikovej farbe mala hráča odradiť od preventívnej licitácie. Dôvodom je skutočnosť, že majiteľ pikovej farby je vo výhode a nie je dôvod prípadným blokom vytvárať tlak na partnera.

Rozdanie z Bermuda Bowl. Po 3 pasoch máte nasledujúci list:
AK109652KKQ7510

Traja z ôsmich hráčov otvorili 4 a vynechali 90%slem, lebo partner pasoval s týmto listom:
J87109AJ82A972

Štyria hráči otvorili 1 a hrali 6. Posledný hral canapé a preventívny licit súperov znemožnil licit pikového slemu.

Otvorenie 4 bolo nezmyselné. Prečo otvárať blokom, keď súperi nemajú tendenciu licitovať, list obsahuje 15 figúrových bodov a najvyššiu farbu? Je to známa vec, ale stále sa opakuje. Cez víkend sa hral Camrose cup. Jedno rozdanie dopadlo na oboch stoloch nasledovne:




Robson si svojím bláznivým blokom možno môže pripočítať nejakú zásluhu za konečný výsledok v zatvorenej miestnosti, ale vina Westu je nepopierateľná. Licit 4piky je veľmi zlý a v podstate odstavil partnera od akejkoľvek konštruktívnej akcie. V otvorenej miestnosti dobehla linka EW do toho istého záväzku dokonca bez zásahu súpera. Hlavnú úlohu zohral samoblok 3NT. Keďže vyznávam princíp, že blokovať so silným pikovým listom je chyba a to je iste známe aj Forrestetovi s Goldom, tak sa priznám,  že nechápem úlohu tejto hlášky. Ak je presne limitiovaná podľa počtu zdvihov, tak mal East pokračovaľ ďalej. Ak takto nie je limitovaná alebo ju Tony F. zadražil (na druhom mieste v druhej hre!) s priveľkou odchýľkou oproti definícii, tak len potvrdzuje názov tohto odseku.

Vzdaj sa pochybného bloku na druhom licitačnom mieste.

Ak jeden zo súperov pasoval, pravdepodobnosť proti bloku vzrástla.

Regionálny Švajčiar


Raz nie. Na druhom stole South pasoval a North otvoril licitaciu na štvrtom mieste. Linka sa pohodlne dolicitovala do 4, plus jedna.

Pozičná preventívna licitácia je veľmi citlivý problém. Veľa hráčov slobodne blokuje na treťom mieste. Áno, ak partner pasoval, licit nemusí byť popisný a tretie miesto je ideálna pozícia pre slobodné rozhodovanie. Oproti tomu štvrtá pozícia je silná. Tu hlášky 3 a 3 vyzývajú partnera, aby skúsil nakopnúť 3NT. Preto otvorte 3 po 3 pasoch napríklad s listom A695Q6AKQ108634, ale pasujte s listom 895AKJ10742Q32, lebo ináč dáte súperom novú šancu vylicovať hru v drahej farbe, ktorú tam môžu mať.

Vzdaj sa bloku s listom majúcim priveľa kontrôl v bočných farbách.

Po 3 pasoch máte nasledujúci list:
Rozdanie z Bermuda Bowl


Na troch zo štyroch semifinálových stolov West otvoril 4, čím zničil akúkoľvek šancu vylicitovat slem, ktorý je možné vylicitovať rôznym spôsobom po otvorení 1.

Mnoho moderných expertov verí v nepravidelné, náhodné, pritom deštruktívne otvorenia. Štýl, ktorý si hráč osvojí, závisí na jeho temperamente a filozofii. Ak máte herný štýl dohodnutý ako obstrukčný a partner to rešpektuje, tak môže vyniesť správny verdikt pri určení finálneho záväzku. Ak Váš herný štýl je divoký a zároveň nepredvídateľný, tak občas znemožníte súperom nájsť ich fit, ale partner bude pravidelne strielať od boku.

Vzdaj sa bloku s listom obsahujúcim solídnu farbu.

Experti majú tendenciu vyhnúť sa blokom so solídnou farbou. Tento trend silnie v posledných rokoch, keď sú skôr v móde bloky s farbou nejasnej sily. Ale keďže kvalita tromfov je dôležitý faktor pri rozhodnutí o hraní hry alebo slemu, tak konštruktívna licitácia sa potom stáva lotériou, lebo kvalita farby otvorenie je neznáma a po bloku nie je priestor na jej testovanie. Niektorí konzervatívne založení experti uprednostňujú naozaj seriózne bloky. Dobrým príkladom v tomto smere je na BBO často hrajúci Jim Cayne a keďže súhrn jeho úspechov je veľmi obsiahly, tak nad jeho prístupom nemožno len tak mávnuť rukou. Iní hráči volia pomerne presnú definíciu kvality farby, čím ale výrazne znižujú frekvenciu príslušnej licitácie. Vymenujme si niektoré obvyklé neduhy týkajúce sa kvality farby:
  • kompletná farba
  • absolútne chaotická kvalita farba
  • príliš presne definovaná kvalita farby (napríklad, že musí obsahovať AK alebo KQ alebo podobný obmedzujúci predpoklad)

Oproti tomu vyhovuje dohoda o (strednej) kvalite farby posudzovanej úmerne podľa pozície u stola, stavu hier a kvality súperov.  Teraz návrat ku kompletnej farbe. Preventívne otvorenie so solídnou lacnou farbou môže často priniesť nasledovný výsledok:



Stôl č.1
Stôl č.2

Poznamenávam, že ak by boli náhodou kára a srdcia zamenené, tak 3NT z pozície Eastu sú bezpečný záväzok.

Pred tým, než ukončím túto úvodnú časť, tak skúsim definovať cieľ dobrej stratégie preventívnej licitácie: v správny čas so správným listom a na správnom licitačnom stupni dať licitačnú ponuku, ktorá najlepšie sťaží súperom určenie správneho záväzku a pritom neobmedzí naše možnosti.  V hľadaní takéhoto postupu a teda aj v téme Stratégia preventívnej licitácie budem pokračovať náväznými textami.

 

Pridať komentár

Bezpečnostný kód
Obnoviť