Home Slovenský bridž Nájdite si svojho Vodičku
Nájdite si svojho Vodičku Tlačiť E-mail
Sobota, 16 Január 2010 15:24

Malá cena Nitry sa konala sa v sobotu 9.1.2009. Výsledky, ak ste ich náhodou nevideli, nájdete tu. Niekoľko vecných poznámok k súťaži. Zorganizovať túto súťaž vyzerá ako dobrý nápad. Hralo sa v príjemnom prostredí, organizácia fungovala slušne, výsledky boli načas a organizátor v snahe dosiahnuť zaradenie súťaže medzi akreditované súťaže, vypracoval aj  propozície súťaže. Vďaka za túto súťaž patrí predovšetkým mladým nitrančanom na čele s Jakubom Stručkom. Výsledky spočítal Adam Kubica, z ktorého sa postupne stáva v tomto smere naozaj kvalifikovaná osoba aj napriek jeho veľmi mladému veku. Súťaž viedol Ivan Tatranský, ktorý iste pomohol mladým nitrančanom aj pri organizácii súťaže. Ergo kladívko, toto všetko bolo ok. 


Ak mňa (a nielen mňa) na súťaži niečo sklamalo, tak to bola nízka účasť juniorských dvojíc. Najprv pripomeniem, že Malá cena Nitry bola avizovaná ako súťaž určená prevažne pre juniorských a mladších hráčov. Napokon sa súťaže zúčastnili len 4 takéto dvojice: dve z Nitry, jedna zo Žiliny a jedna z Topoľčian. Väčšinu súťažiacich tvorili dvojice dospelých hráčov, ktorí sa súťaže zúčastnili aj preto, aby svojou účasťou dali mladým hráčom demonštratívne na vedomie, že im na nich záleží a že ich pokladajú za svojich a že svojou účasťou im chcú ukázať, že rozdeľovanie hráčov na tých (dobrých) z NBC a na tých(zlých) zo SBZ je choré a škodlivé nielen slovenskému bridžu, ale aj každému slovenskému hráčovi. Ohľadom účasti mladých ešte musím dodať, že mimo uvedených 4 párov hralo ešte niekoľko mladých hráčov (traja, ak sa nepletiem) v páre s dospelým hráčom. Stále je to však malý počet a stále sa opakuje to isté sklamanie (Tatry, veľké ceny) ohľadom toho, že naše očakávania sú vyššie ako je napokon realita. Prečo je to tak? A je toto sklamanie odôvodnené a racionálne?

 

V Nitre sme sa dozvedeli, že tentoraz je nízka účasť zásluhou nevhodne zvoleného termínu, ktorý kolidoval s lyžiarskymi zájazdami organizovanými školami v tomto období a že nebyť tejto kolízie, tak by účasť bola podstatne vyššia. Dovolím si o tom pochybovať. Viem si predstaviť, že by účasť bola bez termínovej kolízie väčšia o 2-3 slovenské páry. Ale podstatne väčšia účasť? Odkiaľ? Z Trnavy? Možno, ale ja si pamätám, že Trnava vzdala niektoré zápasy II.ligy, lebo ani štyroch hráčov nebolo možné dať dokopy a tento fakt určite neveští nič pozitívneho ohľadom možnej vysokej účasti trnavčanov v Nitre. Alebo z Topoľčian? Však aj tie vzdali celé odvetné druhé kolo II.ligy, ale teraz do Nitry niektoré dievčatá (dievčatá o sebe aspoň dávajú vedieť, kým topoľčianski chlapci sa vyparili kamsi do mimobridžových priestorov) prišli. Z uvedeného podľa mňa vyplýva, že prípadné predstavy o účasti viacerých ako 5-6 mládežníckych párov a nebodaj až 10 mládežníckych párov na bežnej slovenskej súťaži (nechajme bokom Duchoňku, ktorá je organizovaná ako prestížna záležitosť a počty tu prítomných hráčov preto nepokladám za východiskové pre posudzovanie účasti mladých hráčov na iných súťažiach) sú priveľmi optimistické a mimo realitu. Niekto môže namietnuť, že som prílišný pesimista, veď predsa máme v databáze zaevidovaných 40 dorastencov a 60 juniorov. No áno, zaevidovaných mladých hráčov máme spolu rovných 100. Bridžu sa však z nich aktívne venuje ... no čo myslíte, koľko? Podotýkam, že aktívne znamená, že sa o bridž zaujímajú samostatne, permanentne alebo aspoň pravidelne,  že ich netreba prosíkať aby si zahrali, že dokonca občas na svojom bridžovom raste pracujú, atď,atď, no proste, že sú aktívni. Koľko ich je, čo myslíte? 20%? 10%? Ja neviem, len sa pýtam, ale mám dojem, že veľmi sa nemýlim. A čo som chcel povedať touto stručnou analýzou? Len toľko, že očakávať výrazne vyššiu účasť mladých hráčov asi nie je v súčastnosti reálne, aj keď je to očakávanie iste príjemné a boli by sme radi, keby sa  raz naplnilo. Každopádne vďaka aj za  to, že dnes nad touto možnosťou uvažujeme, patrí každému, kto má v tomto smere nejaké zásluhy a teda hlavne NBC. Zároveň však zostaňme realistami. A chcete aby to bolo niekedy lepšie? Možností je viac. Môžete napríklad okopírovať Boroša a nájsť si svojho Vodičku...

 

Pridať komentár

Bezpečnostný kód
Obnoviť