Home Slovenský bridž Boj o mládež.
Boj o mládež. Tlačiť E-mail
Utorok, 25 August 2009 22:31

Je nosením piesku na Saharu napísať, že slovenský bridž je prestarnutý. Ďalším problémom je strata jednej generácie, tridsiatnikov a štyridsiatnikov je šafránu. Čo s tým?

Riešenie je teoreticky jednoduché. Pritiahnuť čo najviac mladých. V podstate sa to darí lepšie než by to človek pred pár rokmi povedal. Databáza členov dokonca uvádza ku dnešnému dňu rovných 100 dorastencov a juniorov. Aj keď je medzi nimi neodhadnuteľný počet tzv. "mŕtvych duší", čiže hráčov, ktorí ku bridžu kedysi len pričuchli a potom si našli inú zábavu, zvyšok stále predstavuje nádejné číslo. Tak v čom je teda problém?

Problém samozrejme nie je v tom, že mladých hráčov konečne začalo pribúdať. Problém je v tom, že vplyv na mládež sa začal v slovenskom bridži využívať ako nástroj na presadenie vlastných záujmov, stal sa sučasťou rôznych intríg, premietol sa do pestrých osobných nevraživostí a dokonca sa pretransformoval na nástroj používaný na vydieranie slovenského bridžu. Kedy to začalo? Vráťme sa trošku do minulosti. Svojho času - stalo sa to možno pred 3 rokmi - nezvolili Tóna Závodského na konferencii SBZ do predsedníctva P-SBZ. Normálne nejaké nezvolenie niekoho niekam nie je žiadna tragédia. Ani teraz sa nestala nič katastrofálne, keď už pre nič iné, tak preto, lebo menovaný následne na dlhšie obdobie opustil Slovensko. Nechutné však bolo, keď sa na podporu Závodského s cieľom zmeniť rozhodnutie konferencie zorganizovala zmanipulovaná petičná akcia bridžovej mládeže. Mládež a jej "dobro" sa prvý raz použila ako zbraň v boji o funkciu a vplyv v SBZ. Predbežne ale neúspešne. Neúspech však nemal dlhé trvanie.

Zhruba pred rokom konferencia nezvolila do predsedníctva Ivana Tatranského, ktorého sa však tento krok pochopiteľne dotkol a tak nasledovala odveta. Tatranský je obetavý pracovník s bridžovou mládežou a tieto svoje schopnosti využil na vytvorenie trucpodniku, tzv. Národného bridžového centra, zameraného na prácu s mládežou. Problém je v tom, že šlo o reakciu majúcu všetky črty frakčnej činnosti a asi nič neprezradím, keď poviem, že to nebol len môj názor, ale aj názor P-SBZ. Nuž ale čo s tým? Pretrhnúť kontakty z tzv. NBC a tak stratiť možno aj časť mládeže združenej do NBC? Rozpútať otvorený boj o bridžovú mlaď? To P-SBZ pokladalo za neúnosné a škodlivé až natoľko, že dokonca podpísalo s NBC hanebnú zmluvu, v ktorej hrá úlohu podriadeného partnera. Výsledok znamená, že mládež a jej "dobro" sa zase použili ako zbraň a tentoraz to už bola zbraň úspešná. Vydieranie SBZ pomocou mládeže sa stalo integrálnou súčasťou slovenského bridžu.

Pred pár dňami sa konala ďalšia konferencia SBZ a na nej bol predložený návrh kooptovať do P-SBZ predstaviteľa mládeže. Návrh mi pripomenul doby komunizmu, keď sa do ÚV KSČ volil predseda mládežníckej organizácie ako dôkaz jednoty spoločnosti. Tam to však malo svoju boľševickú logiku. Akú logiku a aký cieľ má však zaradenie 15 ročného chlapca do P-SBZ? Žiadnu logiku a žiaden cieľ. Bolo by to len symbolické gesto, bol by to len ďalší krok v boji o mládež. Chvalabohu to neprešlo, aj keď len náhodou, lebo žiadny z potenciálnych kandidátov nebol prítomný a tak konferencia miesto tohto ďalšieho personálneho cirkusu vyprodukovala náhradný a nekontrolovateľný dríst, ktorým zaviazala P-SBZ výraznejšie podporovať mládež - ako keby to P-SBZ bez konferenčných mudrcov nerobilo.

Vážení priatelia! Problém iste nie je v údajnej nedostatočnej podpore mládežníckeho bridžu zo strany predsedníctva zväzu. Problém ani nie je v tom, že vplyv v mládežníckom bridži sa používa ako priamy alebo nepriamy nátlak na zväzové orgány. Nemalo by sa to diať, ale čosi vydržíme... Skutočný problém nastáva vtedy, keď rôzni mudrci majú raz do roka pseudogeniálne nápady a keď hrozí, že konferencia týmto nedomysleným návrhom podľahne. Prosím pekne, ak už máte takú starostlivosť o mladých, čo tak radšej skúsiť vo vlastnom klube pracovať s mládežou? Aha, to je samozrejme problém, to nejde, atď, nemám čas, no nejde to ... ale dávať rady a pokyny iným ohľadom práce s mládežou, tak to problém nie je, že? Tak toto je ten skutočný problém.

 

Pridať komentár

Bezpečnostný kód
Obnoviť